Niezwykła historia kultowego plakatu „Keep Calm and Carry On”

Nie ma chyba osoby, która na oczy nie widziałaby tego plakatu. Jakiś czas temu w zatrważającym tempie obiegł on internet a hasło „Keep Calm and Carry On” pojawiło się na koszulkach, ekologicznych torbach, wlepkach i wszelkich możliwych gadżetach. Nie wziął się on ot tak sobie. Plakat powstał w 1939 roku na zamówienie brytyjskiego rządu i miał spełniać funkcje propagandowe.

Był to czas, w którym właśnie wybuchała II wojna światowa. Hasło miało zjednoczyć Brytyjczyków, plakat jednak nigdy nie pojawił się na ulicach. Był on przygotowany na wypadek inwazji niemieckiej i poważnego kryzysu w państwie. Pozostałe 2 plakaty, które oficjalnie ukazały się, zawierały hasła:

1.

Your Courage [Twoja odwaga]

Your Cheerfulness [Twoja pogoda ducha]

Your Resolution [Twoja rezolucja]

Bring Us Victory [przyniosą nam zwycięstwo]

2.

Freedom is in peril [wolność jest w niebezpieczeństwie]

Defend it with all Your might [broń ją z całych sił]

Plakat „Keep Calm and Carry On” wydrukowano w 2 milionach egzemplarzy, które w niewyjaśnionych okolicznościach przepadły. W 2000 roku na jedną kopię plakatu całkiem przypadkiem natrafiło małżeństwo prowadzące księgarnię w Alnwick. Z dużym powodzeniem sprzedają oni plakat oraz gadżety. Niemałym zainteresowaniem cieszy się również ich strona na Facebooku oraz specjalna aplikacja na iPhone’a.

Jak sprawy potoczyły się dalej przedstawia poniższy filmik: