3 triki jak zniknąć – zobacz tutorial

Marketing_animacja

W Polsce 90% dzieci ma dostęp do cyberprzestrzeni. Są internetowymi tubylcami i nie pamiętają świata bez dostępu do sieci. W dzisiejszej rzeczywistości Internet często staje się autorytetem, większym niż rodzice czy nawet rówieśnicy i trudniejszym do kontrolowania – wszak oprócz komputera swobodny dostęp do niego dają również urządzenia mobilne. Wiemy, że oprócz funkcji edukacyjnej sieć stanowi również źródło rozrywki i nowych kontaktów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nieletnim może stać się w nim krzywda, a nowy kolega z Facebooka wcale nie musi być 12-letnim Wojtkiem (program „Dziecko w sieci” 2007). Kampanie społeczne dotyczące obecności dzieci w Internecie zwykle skupiają się na aspekcie ochrony przed wirtualnym złem, cyberprzemocą, sextingiem. Ale co jeśli to prawdziwe życie stanowi zagrożenie?

grafika

Dzieci, które doświadczają przemocy na co dzień, wierzą, że to jest normalne, uczą się, jak sobie z nią radzić.

Te okoliczności wziął pod uwagę węgierski oddział Unicef, ukazując sytuację z perspektywy dziecka. W kampanii wykorzystano rosnącą popularność YouTube’a jako przestrzeni, w której coraz częściej również dzieci publikują swoje amatorskie nagrania. Tutorial, w którym kilkuletnia dziewczynka radzi innym jak zniknąć we własnym pokoju daje do myślenia.


Na YouTube dostępne są również dwa inne filmy (w wersji węgierskiej, bez tłumaczenia), w których dzieci prezentują jak ochronić ciało przed obrażeniami oraz jak zawczasu przygotować pokój, żeby w razie ataku agresora nie narazić się na dodatkowe urazy po uderzeniu w ostre krawędzie mebli.