EasterEggs w Wiedźminie

marketing

Ostatnio sieć obiegła informacja, że nasza rodzima produkcja – Wiedźmin – sprzedała się w ponad 4 000 000 egzemplarzy. Bez wątpienia jest to jeden z większych polskich sukcesów w tej branży. Co sprawia, że nowa gra CD Project RED znika z półek jak ciepłe bułeczki?

 

Wspaniały świat. Rewelacyjna historia. Wyjątkowe questy. Ogromna liczba możliwości oraz interakcji. No i klimat. To ostatnie to coś, czego gracze w dobie sanboxów chyba potrzebowali najbardziej. Mnie szczególnie urzekły jednak nawiązania do innych gier, książek oraz filmów.

Autorzy Wiedźmina dołożyli wisienkę na torcie do klimatu wplatając tam szereg eastereggów , które sprawiają, że z wypiekami na twarzy opowiadam znajomym o dialogach, spotkaniach i referencjach.

I tak oto mamy:

Nawiązanie do „Infiltracji”

Po zakończeniu questu Return to Crookback Bog jeden z łowców czarownic cytuje tekst Marka Wahlberga: „Maybe, maybe not, maybe go fuck yourself”.

Nawiązanie do „Zmierzchu”

twilight-shit

W queście Message from an Old Friend znajdujemy książkę o tytule „Moribundia: The Vampire’s Last Likeness”, w której jest list opisujący w bardzo sugestywny sposób relacje bohaterów ze „Zmierzchu”.

Nawiązanie do „Podziemnego kręgu”

Tyler Durden

Najpierw występuje informacja na tablicy w Novigradzie podpisana przez Tylera Durdena. Następnie naszą pierwszą walkę na pięści w tym samym mieście stoczymy z Durdenem Krawcem.

Nawiązanie do „Kill Billa”

killbill-hattori-sword

Mistrz kowalstwa na emeryturze nazywa się Hattori – czyli tak samo, jak emerytowany kowal z „Kill Billa”.

Miecz Hattoriego

Nawiązanie do „Star Wars”

star-wars-jango-fett

Na wyspach w Skellige możemy dostać quest od łowcy głów Djenge Frett, co jest bezpośrednim nawiązaniem do Jango Fetta z Gwiezdnych Wojen.

Nawiązanie do Gry o Tron

game-of-the-thrones-tyrion

Po walce na arenie jeden z ludzi Tasaka atakuje ludzi Skurwiela Juniora, karły wykrzykują „You’re the fucking dainklage!„, co jest odniesieniem do Peter’a Dinklage’a, aktora grającego Tyriona Lannistera.


game-of-the-thrones-sky-cell

Na małej wyspie Kaer Almhunt oprócz piratów znajdziesz podniebne cele. W jednej z nich jest martwy karzeł, który rzecz jasna przypomina Tyriona. Geralt ma do tego oczywiście odpowiedni komentarz. „Sky cells… Nice idea for a prison without bars. Shame he didn’t know how to fly.


game-of-the-thrones-longclaw

Jak się postarasz możesz znaleźć Longclaw – miecz Jona Snowa.

Nawiązanie do Fallout’a

Przemierzając świat Wiedźmina natrafisz na wieśnia, który cytuje intro Fallouta 2 – „War, war never changes

Oprócz tego spotkamy dziesiątki eastereggów z kultowych i rozpoznawalnych produkcji, które bez wątpienia nadają ciekawego smaczku Wiedźminowi.

A Tobie jakie udało się znaleźć?