Konkurs książkowy! „Płytki umysł” do zgarnięcia!

To bardzo ciekawa książka, czytałem jej fragmenty w oryginale i nie mogłem się doczekać tłumaczenia. Dzięki Wydawnictwu Onepress publikacja ta trafiła w końcu do polskich czytelników. Na recenzję jednak przyjdzie jeszcze pora. Dlaczego? Na to pytanie uważni czytelnicy będą mogli odpowiedzieć sobie sami.

Chociaż odpowiedź można znaleźć w podtytule książki. Zamierzeniem autora było udzielenie odpowiedzi na pytanie o sposoby, w jakie Internet oddziałuje na nasz mózg. I go zmienia. Bo z tezą, zgodnie z którą zmiany w ludzkim postrzeganiu rzeczywistości następują trudno dyskutować. Po pierwsze, niemal z dnia na dzień rośnie ilość informacji, z którą przychodzi nam się stykać. Nie mówię tu o mediach tradycyjnych, te akurat są w odwrocie, ale głównie o Internecie.

Jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością informacyjnych bodźców – strony www, poczta, serwisy społecznościowe, komunikatory i wiele, wiele innych. Zmianie uległa nie tylko ilość informacji, ale też ich jakość. Rzadko czytamy artykuły, które w tradycyjnych gazetach zajmują kilka stron, bardziej przyciągają nas teksty krótkie, pourywane, wypełnione zdjęciami. Teksty dłuższe, bardziej wymagające, jawią się jako „dzieła” nie do przebrnięcia. Zamiast konstruktywnych komentarzy, pod długimi wpisami na blogach czy Facebooku często znajdujemy skrótowe „TLDR”, co oznacza „Too long, didn’t read”, za długie – nie przeczytałem. Początkiem tego procesu były chyba smsy, w których ludzie zaczęli zawierać swoje myśli ograniczone do 160 znaków – środek komunikacji bez porównania z listami czy nawet pocztówkami.

Mimo, że entuzjaści Internetu i nowych mediów są w większości, można znaleźć także osoby z całkiem inną opinią. Wystarczy wspomnieć tylko o Andrew Keenie i jego książce „Jak Internet niszczy kulturę?”. Wyraźnie opisał on swoje stanowisko już w samym tytule, rozwinął je na kilkuset stronach. Nicholas Carr, autor „Płytkiego umysłu”, w tytule zadaje tylko pytanie, odpowiedzi udziela w treści książki.

Ja jej jeszcze nie przeczytałem, plik stron powoduje, że odkładam lekturę na później. I znowu na później. Wierzę jednak, że znajdą się wśród czytelników Przerwy osoby, którym grubość książki (nie taka znowu wielka) nie będzie straszna. Mamy dla nich konkurs, w którym do wygrania są dwa, ufundowane przez Onepress, egzemplarze „Płytkiego umysłu”.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzieć na proste pytanie:

Jak ważny i dlaczego jest Internet w Waszym życiu?

Zasady konkursu:
• Odpowiedz w komentarzu pod tym wpisem na wyżej zadane pytanie.
• Docenimy najbardziej kreatywne odpowiedzi.
• Komentarz musi pojawić się pod wpisem do dnia 02.04.2013 r. do godziny 12:00.