Uwolnij więźnia z Guantanamo – kolejna kampania społeczna Amnesty International

Międzynarodowa organizacja Amnesty International, niejednokrotnie podejmowała działania i przeprowadzała kampanie społeczne, sprzeciwiające się traktowaniu więźniów w Guantanamo – uważanym za najcięższe więzienie na świecie.

Okryte złą sławą więzienie „obchodzi” w tym roku dziesiątą rocznicę umieszczenia w nim pierwszych więźniów. Według raportu organizacji, wiele osób przetrzymywanych jest tam bezprawnie, co jest złamaniem jednym z podstawowych praw człowieka i ubliżeniem dla jego godności.

Uwolnij prawdę

Jednym z najnowszych pomysłów aby przeciwstawić się obecnej sytuacji jest ten interaktywny billboard. Zawisnął on w Szwecji, na jednej z najbardziej ruchliwych ulic. Ruchomemu billboardowi towarzyszyły osoby związane z organizacją, które namawiały przypadkowych przechodniów do podpisania petycji wyrażającej wsparcie dla przetrzymywanych siłą więźniów. Podpisując palcem petycję na współgrającym z billboardem iPadzie, animacja symbolicznie uwalniała więźnia zza krat.

„Guantanamo symbolizuje dziesięciolecie systematycznych zaniedbań w przestrzeganiu praw człowieka, jakich dopuściły się USA w ramach działań podjętych w odpowiedzi na ataki z 11 września 2001. Władze USA okazywały brak poszanowania dla praw człowieka już od pierwszego dnia istnienia więzienia. W jedenastym roku jego funkcjonowania sytuacja w tym zakresie się nie zmieniła” – przekonuje Rob Freer, badacz zajmujący się w Amnesty International sprawami amerykańskimi.