Poradnik dla palacza, jak przeżyć kolejny dzień. Poruszająca antynikotynowa kampania społeczna

Dla wielu z nas nawet kontrowersyjne kampanie społeczne nie wzbudzają już tylu kontrowersji. Wszystko dlatego, że przeróżnych akcji dobitnie uświadamiających jest coraz więcej. Coraz częściej jednak zdarzają się kampanie, o które z pewnością zapadają głęboko w pamięć. Ta wywarła na nas nie lada wrażenie i z pewnością dała do myślenia – nie tylko na temat tego jak szkodliwe jest palenie, ale również tego jak na co dzień traktujemy swoje ciało i jak bardzo nie dbamy o to co mamy najcenniejsze – zdrowie.

Poniższa kampania CDC – Centrum Kontroli i Prewencji Chorób – przemówiła do wyobraźni i zdrowego rozsądku. Poniższe spoty przestrzegają przed paleniem tytoniu. Skonstruowane zostały w bardzo prosty sposób – autentyczni palacze, od lat zmagający się z powikłaniami wywołanymi paleniem, udzielają prostych porad dla palących, którzy mogą skończyć dokładnie tak jak oni. Niemały szok wywołała 51-letnia była palaczka Terri – kiedyś piękna i zdrowa kobieta. Dziś wrak człowieka, który aby wyjść z domu musi założyć sztuczne zęby, perukę i apaszkę zakrywającą elektroniczny aparat nakładany na krtań, który umożliwia jej oddychanie i mówienie. Wszystko to na skutek długoletniego palenia.

W innych spotach również pojawili się byli palacze, którzy instruują nas, jak przeżyć kolejny dzień i jak zadbać o wykonanie podstawowych czynności –których my, zdrowi ludzie na co dzień nawet sobie nie uświadamiamy. W filmach pojawia się również mały chłopiec, który astmę zawdzięcza biernemu paleniu.

Wszystkie filmy łączy jedno – wywołany szok. Kampania „Tips from Former Smokers” z pewnością wywołała reakcje, które spowodowały, że przynajmniej na chwilę niejeden palacz odstawił papierosa – cichego zabójcę. Obok takich obrazów po prostu nie da się przejść niewzruszonym.