Prowokacyjna reklama wypożyczalni rowerów – nieważne jak go używasz, ważne byś oddał go na czas

3 dni temu na portalu vimeo pojawiła się bardzo odważna reklama rosyjskiej wypożyczalni rowerów. Nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego gdyby nie to, w jaki sposób firma zareklamowała swoje usługi. W spocie pojawiły się półnagie, bardzo atrakcyjne dziewczyny, które w bardzo seksownej bieliźnie prężą się wśród rowerów, kół, pompek i wszelkiego rowerowego sprzętu.

Dziewczyny bawią się sprzętem, delikatnie mówiąc przytulają się do siebie, całują i rozbierają nawzajem. Wszystko w rytm odpowiedniej muzyki – cały spot wręcz ocieka erotyzmem. Na końcu prawie minutowego spotu pojawia się hasło:

Nieważne jak używasz rowerów od nas wypożyczonych. Ważne abyś zwrócił je całe i na czas.

Idąc w skojarzenia, można by to hasło odnieść do dziewczyn, co automatycznie zarzuciłoby reklamie przedmiotowe potraktowanie modelek. Z pewnością niejedna feministka podniosłaby głos w tej sprawie. Umówmy się – reklama zdecydowanie odbiega od wszelkich przyjętych standardów. Jesteśmy jednak przekonani, że osiągnięty efekt był od początku zamierzony – chodzi o rozgłos, wywołanie skandalu no i oczywiście sprzedaż. A że nic nie sprzedaje się tak dobrze jak seks, to prawda stara jak świat.

Jak daleko można jeszcze posunąć się w reklamie? Czy można jeszcze mówić o jakichkolwiek granicach i kwestii dobrego smaku?