T-shirt Trojański – czyli jak dotrzeć do ludzi, do których nic nie dociera

Czym jest dla mnie ambient? 

To sztuka, której celem jest wprowadzenie w zdziwienie i sprawienie, że o marce będzie głośno wśród grupy celu, ale jeszcze lepiej by było głośno wszędzie. Powstaje jednak pytanie o słowo „zdziwić”. W przypadku tej konkretnej akcji mam wrażenie, że można było je zastąpić słowem „wkurzyć”.

Zapewne niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że bandy oszołomów, które od czasu do czasu organizują pochody w naszym kraju i stosują nazistowskie symbole to zaledwie niewielki odsetek w porównaniu do tego co dzieje się np. w Niemczech.

U naszych zachodnich sąsiadów 25.000 osób deklaruje poglądy neonazistowskie. Co gorsza, liczba ta ciągle wzrasta i nikt nie ma pomysłów jak poradzić sobie z tym przerażającym trendem.
Na całe szczęście pojawiła się organizacja, która mitycznym podstępem uderzyła w neonazistowskie bojówki. Najważniejszym aspektem tej akcji był jednak element zaskoczenia.

Podczas trwania festiwali rockowych w Niemczech (tych na  których nieformalnie spotykają się prawicowi ekstremiści) rozdawali oni koszulki z napisem „Hardcore Rebels. National and Free”*. Cieszyły się one sporym powodzeniem tym bardziej że oprócz napisu znajdowała się na nich grafika nawiązująca do symboliki Neonazistów. Jakie jednak musiało być ich zdziwienie gdy po pierwszym praniu koszulki zamiast podniosłego hasła ukazał się zupełnie inny napis.
Brzmiał on „If your T-shirt can do it, so can you. We’ll help you break with right-wing extremism” **

Organizacja Exit Deutschland oprócz namawiania do zmian ideologii, gwarantuje pomoc, pomaga wyjść z prawicowych ruchów, oraz zapewnia bezpieczeństwo i pokazuje nowe horyzonty.

* Hardcorowi buntownicy. Wolni patrioci

** Skoro twój t-shirt potrafi, to ty też. Pomożemy ci zerwać z prawicowym ekstremizmem