Co na Facebooku angażuje nas najbardziej?

Engament Rate postów jest znacznie ważniejsze niż nam się wydaje. Po pierwsze daje nam możliwość bieżącej analizy zaangażowania fanów, po drugie w połączeniu z Edge Rank daje wystarczające informacje o naszych postach. Do analizy fanpage’y został użyty poniższy algorytm:

Czyli średnie zaangażowanie dziennie obliczamy sumując dzienną interakcję, dzieląc przez liczbę postów i liczbę fanów z danego dnia.

W analizie pod uwagę wzięte były wszystkie liczące się fanpage’a Socialbakers, czyli te, które mają powyżej 10 000 fanów. Jest to podsumowanie trzeciego kwartału tego roku, wygląda to bardzo optymistycznie. Niestety biorąc pod uwagę zmiany algorytmów Facebooka w ostatnich tygodniach, a co za tym idzie mniejsza aktywność fanów, rzadziej wyświetlane posty fanpage’y, można przypuszczać, że zaangażowanie cofnie się wartościami do 1 kwartału tego roku. Porównując 1 i 3 kwartał, zaangażowanie wzrosło 2-3 krotnie. Wzrost ten absolutnie nie jest spowodowany coraz większą popularnością czy też większą ilością fanów, a polepszeniem zawartości postów przez fanpga’e.

Przemysł samochodowy i alkoholowy mają zdecydowaną przewagę nad innymi gałęziami. Wspólną cechą ich wpisów jest niestandardowa wizualizacja produktu, wplecenie jej w opowieść i wpływ na emocje. Zdecydowanie marki te odeszły do promowania promocji czy wyprzedaży.

Biorąc pod lupę markę Jack Daniel’s, cechą charakterystyczną jej produktów jest prostokątna butelka i niepowtarzalne logo. Wykorzystując ten fakt  większość wizualizacji czy też opisów zawiera te elementy.

W przypadku przemysłu samochodowego, większość fanpage’y publikuje wysokiej jakości wizualizacje skupione mocno na detalach produktu lub pokazujące cały produkt w nietypowej scenerii. W detalach, nie ma większego nacisku na ujęcie wnętrza czy zewnętrznego wyglądu samochodu. Są pokazywane głównie nowe funkcjonalności, nowoczesne urządzenia, spersonalizowane wyposażenie.

Podsumowując, najlepiej sprzedaje się co ma smak, co nie jest nachalne.  Nie pozostaje nic innego jak zaufanie tym trendom i wykorzystanie tego na swoich fanpage’ach, lub konsekwentne prowadzenie dalej swojej strategii 🙂

 

Źródło zdjęć: socialbakers.com