Facebook Gifts, czyli wkrótce dostępna nowa usługa Facebooka

„Uczcij urodziny, nową pracę lub inny ważny moment” – tak opisywana jest nowa usługa Facebooka – Prezenty. Złożenie życzeń w postaci wpisu na tablicy to mało. Już niedługo będziesz mógł wysłać swojemu znajomemu bardziej namacalny prezent – oczywiście bez zbędnego wysiłku i wychodzenia z domu. Praktycznie każdego dnia na Facebooku składamy komuś życzenia bądź gratulujemy (zawarcia związku, narodzenia dziecka i innych ważnych momentów, którymi nasz znajomy akurat miał ochotę się podzielić), więc dlaczego nie wysłać im prezentu?

Bezduszny gadżet

Jak tylko przeczytałam o nowej usłudze Facebook Prezenty od razu pomyślałam o tym, że broń boże nie chciałabym takiego nikomu wręczyć a tym bardziej od nikogo otrzymać. Dlaczego? A to dlatego, że prezenty kojarzą mi się z czymś wyjątkowym, przemyślanym i dostosowanym do odbiorcy. Coraz rzadziej wykonuje się je własnoręcznie, ale nawet te kupione w sklepie można wyjątkowo spersonalizować, zapakować i dodać do nich coś od siebie – tu takiej możliwości nie będzie. Drugą moją myślą były kiczowate Euro-gąbki popularne swojego czasu (a może i nadal?) na Naszej-Klasie, no ale do rzeczy.

Wybierz, zapłać i po sprawie

Z pewnością będzie to usługa dla osób ceniących sobie czas, wygodę i niekoniecznie zaangażowanie. Podarowanie prezentu ma podobno składać się z trzech kroków: kupujesz, osoba obdarowana zostaje o tym powiadomiona, wysyłka zostaje dostarczona.

 

Funkcja będzie widoczna dla użytkownika na dwa sposoby:

1. W news feedzie

 

2. Oraz po wejściu w profil przyjaciela

 

Prezenty mają być podzielona na kategorie np. Baby & Kids, Marriage.

 

 

 

Po wyborze prezentu sam możesz zadecydować czy informacją o prezencie podzielisz się z resztą swoich znajomych na Facebooku czy też zachowasz tą informację dla siebie i obdarowywanego. Za usługę możesz zapłacić od razu bądź po tym, jak Twój znajomy zaakceptuje przyjęcie prezentu. Otrzyma on informację o wysyłce prezentu wraz z życzeniami oraz prośbą o potwierdzenie adresu dostarczenia przesyłki, którą podobno po kilku dniach ma otrzymać.

Prezent dla firm

Wprowadzenie usługi Facebook Prezenty poza tym towarzyskim niesie za sobą również drugi aspekt – finansowy (o zarobkach dla samego Facebooka nie wspominając). Każda z firm może zgłosić chęć tworzenia prezentów dla tej usługi. Na ten moment za dużo na ten temat nie wiadomo, Facebook tajemniczo zachęca jednak aby się po prostu skontaktować.

Myślicie, że nowa usługa zostanie miło przyjęta i stanie się naprawdę popularna?