3 sposoby na to jak uchronić swoją prywatność w Internecie

SManimacja

Lubisz dzielić się informacjami na social media ze swoimi znajomymi? Chcesz wspólnie cieszyć się z tegorocznych wakacji, nowego mieszkania (koniecznie podając nowy adres!), pierwszego ząbka dziecka, czy słodkiego kota? Zastanawiałeś się kiedyś jak niebezpieczne mogą być niefiltrowane przez nas informacje umieszczane na portalach społecznościowych?

W dobie Internetu, nowych aplikacji i rozwiniętej technologii przestaliśmy kontrolować treści przesyłane przez nas do Sieci. Często chwalimy się zdjęciami, filmikami i wpisami, które dotyczą życia osobistego. Prywatność w social media zanika, a ludzie nie próbują jej ratować.

Eksperyment przeprowadzony w USA udowodnił, jak wiele można dowiedzieć się o nieznajomym z samych #hashtagów.

Wiele było już przypadków okradzionych domów, gdy dzień wcześniej właściciel chwalił się 2-tygodniowymi wakacjami na Karaibach.

Dla nas to tylko część codziennego życia, a dla złodziei prawdziwa okazja. Facebook, Instagram, Snapchat- czyli nasze wirtualne życie i często fałszywa tożsamość.

Kreujemy swoje życie tak, żeby w sieci wydawało się ono ciekawsze od tego, co jest w rzeczywistości. Lajki, share’y to cały nasz świat i to właśnie one definiują „jakość” naszego życia.

Umieszczamy w Internecie osobiste informacje, nie zważając na zaniedbywanie prywatności. Nie myślimy o konsekwencjach, jakie może wywołać jeden, niewinny post.
Dlatego warto znać kilka sposobów na chronienie swoich danych w sieci.

Nie daj się śledzić!

Strony internetowe śledzą nasze poczynania w Sieci. Zazwyczaj nie ma w tym nic złego. Chcą jak najlepiej spersonalizować dla nas ofertę wyświetlanych treści. Jeśli jednak nie chcemy być śledzonym, możemy zainstalować dodatki blokujące. Dostępnych jest parę wtyczek, które blokują tzw.: trackery, web beacony, ukryte piksele czy inne elementy strony, służące do śledzenia użytkowników. Ghostery i Adblock Plus to najpopularniejsze z nich. Znajdzie się jeszcze wiele innych. Instaluj prędko i dbaj o swoją prywatność!

Prywatnosc_ghostery

Facebook, a aplikacje

Coraz więcej sklepów internetowych, aplikacji, czy nawet samych banków korzysta z możliwości logowania się za pomocą Facebooka. Większość z tych stron może udostępniać posty na profilu w Twoim imieniu oraz przetwarzać dane. W zakładce Aplikacje możesz sprawdzić jakie informacje są przetwarzane lub czy w Twoim imieniu są udostępniane posty.
Możesz zmienić również to, kto z Twoich znajomych może zobaczyć, z jakich aplikacji korzystasz.

Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia prywatności, zakładka Aplikacje, gdzie znajdziesz funkcję Aplikacje, witryny internetowe i wtyczki i wyłączysz platformę odpowiadającą za integrację Facebooka z innymi aplikacjami.

Możesz zobaczyć też Aplikacje z których korzystają inni. Zmień ustawienia, dzięki którym Twoi znajomi mogą udostępniać Twoje informacje innym aplikacjom, podczas korzystania z nich.

Jak usunąć swój profil Facebook z wyszukiwarki Google?

Nie chcesz, aby Twój profil był widoczny po wpisaniu go w wyszukiwarkę?  Pracodawca, po przejrzeniu Twojego CV, zapewne będzie chciał zobaczyć Twój profil i spróbuje wyszukać informacji na Twój temat. Aby profil zniknął z wyszukiwarki internetowej, wejdź w Ustawienia prywatności, Kto może mnie wyszukać?. Następnie wystarczy odznaczyć opcję Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka podawały linki do Twojego profilu.

Nawet jeśli link znajdzie się w wyszukiwanych propozycjach, jego podgląd nie będzie dla nikogo możliwy.