Największe polskie marki straciły swoje facebookowe strony!

Niestety nie jest to żart prima aprilisowy – od kilkunastu godzin obserwujemy kolejne zgłoszenia ludzi, którzy kliknęli w podejrzany link w prywatnej wiadomości, przez co straciły dostęp do konta oraz, w następstwie, również do administrowanych fan page’y.

Pierwsze informacje pojawiły się wieczorem 1 kwietnia na stronie grupy Social Media:

 

Link w wiadomości przekierowuje na stronę, która imituje stronę logowania do Facebooka.  Osoby, które nie podejrzewały oszustwa wpisywały swoje dane logowania i hasło, które były natychmiast przechwytywane.  Pod wyżej zamieszczonym wpisem bardzo szybko zaczęły się pojawiać komentarze od innych użytkowników, którzy również wiadomość otrzymali, część z nich niestety dała się nabrać na to dość proste oszustwo. Sprawa natychmiast trafiła na Policję, a internetowi „detektywi” natychmiast zaczęli dochodzić kto za tym wszystkim stoi. Szybko okazało się, że oszust wykorzystywał francuski hosting w OVH. W momencie pisania artykułu rzekomo dotarli już do właściwego IP, który pozwoli ustalić tożsamość sprawcy.

Update: podobno IP sprawcy wskazuje na okolice Włocławka. Oszust zdążył w między czasie zmienić hosting (OVH zareagowało na alarmy użytkowników), wysyła obecnie wiadomości z innego konta:

Nie jest to co prawda pierwsza taka sytuacja, kiedy prosty mechanizm pozbawia ludzi dostępu do konta. Tym razem jednak oszust skupił się na przejmowaniu dość sporych fan page’y, które podobno są już wystawiane na sprzedaż.

Polski przedstawiciel Facebooka również poinformował o tym procederze w poście na grupie Facebook dla Agencji 

 

Nie potrafimy Wam ze 100% pewnością powiedzieć, które fan page zostały przejęte. Poniżej przedstawiamy otwartą listę, którą postaramy się na bieżąco aktualizować, oparta na informacjach znalezionych w postach, komentarzach oraz z zebranych przez nas informacji. Jeżeli macie dodatkowe informacje o utraconych fan page’ach to dajcie znać w komentarzach. Osoby pokrzywdzone mogą zgłaszać się na Policję, w Warszawie sprawą zajmuje się komisariat na ul. Wilczej 21.

 1. Kia Motors Polska
 2. Axe
 3. Wódka Żołądkowa Gorzka
 4. I <3 Truskawki
 5. Germanos Pizza
 6. Citroen Polska (informacja niepotwierdzona)
 7. Algida Polska (informacja niepotwierdzona)
 8. Gazeta Wyborcza
 9. PIWO
 10. Weź sie tato…
 11. Kocham Football
 12. Nie pierdole, ze nie umiem, a potem mam 5.0
 13. Nagrody
 14. Sklepy internetowe
 15. Okazje
 16. Tyskie
 17. Durex Polska
 18. Fajka na Bok (NiQuitin)