Tydzień na Facebook’u

Tydzień na Facebook’u.

Staje się wszechobecny i towarzyszy nam w każdym momencie życia. Pokusa, aby poinformować o narodzinach dziecka, nowej pracy, miłości, czy egzotycznych wakacjach jest wielka. Mowa oczywiście o Facebook’u, który stał się pierwszym tak potężnym narzędziem, dzięki któremu przeciętna osoba może efektywnie i efektownie kształtować wizerunek. Facebook jest także intratnym medium reklamowym i nowym kanałem komunikacji marketingowej. Coraz więcej brandów bierze do serca powiedzonko Jeśli nie ma cię na Facebooku, to nie istniejesz, a marketerzy jak świat długi i szeroki siłują się na kreatywność. Idąc z duchem czasu, chciałabym zapoczątkować tym wpisem piątkowy cykl w całości poświęcony Facebook’owi. Będziecie mogli dowiedzieć się tutaj
o najciekawszych nowościach, plotkach, czy ciekawostkach. Zapraszam do lektury.

Mojżesz na Facebook’u.

Na początku sierpnia na Facebook’u wystartowała nowa gra, która do tej pory zgromadziła 33 tys. graczy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie dość oryginalna, bo biblijna tematyka. Journey of Moses bo o niej mowa to miłe dla oka grafiki, ciekawe efekty specjalne oraz muzyka. Podróż Mojżesza jest grą przygodową obfitującą w zagadki i tajemnice i podobnie jak inne gry na Facebook’u stanowi forum społeczności oraz platformę rozrywki. Zapotrzebowania na gry nie można ot tak zakwestionować. 300 milionów osób to liczba bliska populacji USA. Grupą docelową  Journey of Moses jest każdy w wieku od 13 do ponad 70 lat. Sukces gry ma się opierać na jej ponadczasowej tematyce. Poza tym kto nie słyszał o Mojżeszu?

Raz hossa raz bessa.

Trzymiesięczny okres stabilizacji cen udziałów Facebooka właśnie się skończył.
Ostatnia aukcja na SharesPost została zamknięta z wynikiem 33 dolary za udział. Firma odnotowała tym samym spadek o 6 % z 35 dolarów w porównaniu z trzema poprzednimi transakcjami. Zakładając, że Facebook ma 2,5 miliarda udziałów, szacowana wartość firmy wynosi 82.5 miliarda, czyli skromne 5 miliardów mniej niż przed spadkiem, ale przecież przy takiej kwocie jest to tylko subtelność. Jak informuje SharesPost 100 tys. akcji zmieniło właścicieli podczas aukcji zamkniętej 16 sierpnia.
Głosy płynące z rynku dość nieśmiało mówią, że wpływ na niższą cenę udziałów może mieć pojawienie się konkurenta Google Plus.

Czy Facebook może być przyczyną przemocy domowej?

Okazuje się, że tak. Na Florydzie miało miejsce dość osobliwe wydarzenie. Matka dowiedziawszy się, że jej syn publikuje na tablicy tajemnicze wpisy, zaczęła bić go kablem komputerowym. Althea Ricketts, otrzymała od przyjaciela telefon z ostrzeżeniem
o alarmującym statusie, którego treść brzmiała mniej więcej tak: Stłukłem celowo szklankę, a teraz trzymam odłamek by bawić się nim później. Jak twierdzi sąsiad, dziecko miało w przeszłości epizody samookaleczania. Na zarzuty postawione matce, ta odpowiedziała, że bicie dzieci kablem jest powszechnym sposobem dyscyplinowania pociech w miejscu, z którego pochodzi.

Co ma wspólnego londyńska policja kryminalna z Facebookiem?

W związku z zeszłotygodniowymi zamieszkami w Londynie, Scotland Yard, czyli londyńska policja kryminalna, podjęła inicjatywę o nazwie Made From Crime . Pozwala ona użytkownikom raportować na Facebook’u wszelkie łamiące literę prawa aktywności. Można to robić zupełnie anonimowo.

Asystent naczelnika policji Iain Livingstone powiedział BBC:

Wiemy, że są ludzie, którzy żyją ponad stan, czerpiąc dochody z przestępstwa, a całe społeczności cierpią z powodu skutków ubocznych handlu narkotykami, przemocy
i innych powiązanych przestępstw. I dlatego apeluję do lokalnych społeczności o przekazywanie wszelkich informacji, gdy istnieje podejrzenie łamania prawa przez innych.

Ciekawe, czy pomysł się przyjmie. Może podobna inicjatywa miałaby szansę spacyfikować polskich przestępców?

Facebook naciska na koncerny farmaceutyczne.

Koncerny farmaceutyczne tracą specjalny przywilej blokowania publicznych komentarzy na Facebook’owej ścianie.

Przemysł farmaceutyczny obostrzony jest wieloma przepisami i regulacjami m.in. zakazem udostępniania materiałów marketingowych w Internecie. Koncerny farmaceutyczne z dużym oporem podejmują aktywność w przestrzeni social media.

Wychodząc im naprzeciw, Facebook pozwolił zamknąć ściany, a właściwie postawić ścianę przed komentarzami. Było to wyłączne prawo, jakiego nie oferowano innym firmom.Według DailyTech, Facebook twierdzi, że zmiana ma pomóc w zachęceniu do autentycznego dialogu. Jak dodaje Facebook, niektóre z nich nadal będę mogły blokować dodawanie komentarzy, ale większość
z nich utraci ten przywilej.

Niektórzy giganci już planują usunięcie swoich stron na Facebook’u.  GlaxoSmithKlein  udostępnił swoją ścianę i podjął rzeczowy dialog ze konsumentami. Jedno jest pewne, przed koncernami, które zdecydowały się zostać na Facebook’u stoi wielkie wyzwanie.

Jak zhakować Facbook’owe tło?

Możesz spersonalizować swoje tło bez naruszania zasadniczej struktury strony, dzięki użyciu aplikacji pozwalającej na zmianę warstwy. Przykładem takiej aplikacji jest PageRage, który kreuje wirtualne warstwy na istniejącej stronie. Co istotnie, nie jest przy tym wymagana znajomość kodów HTML czy CSS. Wystarczy zainstalować aplikację na swojej przeglądarce i  w zaledwie kilka sekund można cieszyć się dostępem do setek stylów graficznych, kolorów, czy motywów. Aby znajomi mogli zobaczyć nową szatę graficzną, muszą niestety korzystać z tej samej przeglądarki.